مقالات عمومی

اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء (internet of thing) که به اختصار به آن IOT نیز گفته می‌شود

اینترنت اشیاء یعنی اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت. به کمک اینترنت اشیاء برنامه های موجود و دستگاه های مختلف می‌توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل و صحبت کنند. یکی از این برنامه ها دستیار صوتی است که به راحتی میتواند از طریق صحبت کردن با آن به بخش های مختلف دستور داد.بعنوان مثال دستیار صوتی الکسا یکی از کنترلر های خانه هوشمند است
no-repeat;left top;;
auto

تعریف اینترنت اشیا

icon

متاسفانه هنگامی که افراد برای یافتن تعریفی جامع و کامل از اینترنت اشیاء در مرورگر گوگل جستجو می‌کنند معمولاً با تعریف های بسیار فنی و پیچیده رو به رو می‌شوند. اما جای نگرانی نیست در این مقاله شما را با تعریفی جامع به همراه مزایا و معایب اینترنت اشیاء و پیشنهاداتی در این باره همراه می‌کنیم. در ادامه تعریفی ساده از اینترنت اشیا ارائه می‌دهیم.

مسلماً تمام افرادی که در حال مطالعه این مقاله هستند. از طریق موبایل ، تبلت کامپیوتر و لب تاپ این کار را انجام می‌دهند .صرف نظر از اینکه از چه دستگاهی استفاده می‌کنند می‌توان قاطعانه گفت که آن دستگاه حتماً به اینترنت متصل است. اتصال به اینترنت این روزها به یک امر تقریباً عادی تبدیل شده است اما حقیقتاً امری شگفت انگیز می‌باشد.که امکانات فراوانی را نسبت به نسل قبلی ارتباطات در اختیار ما میگذارد. به گونه ای که امروزه موبایل، لب‌تاپ و اغلب گجت های دیگر در صورت عدم اتصال به اینترنت، بی کاربرد به نظر می‌رسند. اتصال به اینترنت نه تنها برای دستگاهای نام برده اهمیت دارد بلکه این موضوع برای چیز های دیگر هم صادق است. مفهوم ساده ای که میتوان بیان کرد در مورد اینترنت اشیاء متصل کردن همه چیز به اینترنت جهانی می‌باشد.
no-repeat;left top;;
auto

اینترنت اشیاء
full

اینترنت اشیا چگونه کار می‌کند؟

icon

دستگاه های مجهز به اینترنت اشیا مجهز به سنسور هایی هستند که به پلتفرم LOT وصل هستند و اطلاعات دستگاه های مختلف را یکپارچه می‌کنند. همچنین اطلاعات را بر اساس نیاز تعیین شده انالیز می‌کنند. از نظر بیشتر گروه های خانه هوشمند پروتکل های با سیم مخصوصاً KNX از رتبه ی بالاتری نسبت به اینترنت اشیاء برخوردار هستند که در مقاله ای دیگر این دو پروتکل را با هم مقایسه خواهیم کرد.
no-repeat;left top;;
auto

PBAKVD0
full

مزایای اینترنت اشیا

icon

اتوماسیون و کنترل اطلاعات

مانیتورینگ

صرفه جویی در زمان

کنترل آسان برای کاربر

نصب آسان

حذف کابل های شبکه

no-repeat;left top;;
auto

معایب اینترنت اشیاء

icon

سازگاری:در حال حاضر استاندارد بین المللی سازگاری برای این پروتکل و نظارت بر آن وجود ندارد.

پیچیدگی:سیستم های پیچیده احتمال شکست بیشتری دارد به عنوان مثال ممکن است دو پیامک یکسان برای اعضای یک خانه ارسال کنند و باعث اشتباه در فعالیت ها و تصمیمات شود.

حریم خصوصی:از دیگر معایب اینترنت اشیاء خطر از دست دادن حریم خصوصی است. در اینترنت اشیاء داده ها خوب رمزگذاری و منتقل نمی‌شوند.

ایمنی:از آنجایی که تمام لوازم منزل به اینترنت متصل می شود.و اطلاعات زیادی در آن موجود است. این اطلاعات در معرض جمله هکر ها قرار دارند و در صورت دستیابی به اطلاعات شخصی و محرمانه توسط متجاوزین فجایع جبران ناپذیری به بار می‌آید.

no-repeat;left top;;
auto

محصولاتی با پروتکل wifi

icon

icon-lamp
پنل آیفون هوشمند کوئیک لینک
آیفون تصویری هوشمند
این پنل آیفون از طریق اتصال به شبکه بزرگ وای فای کار میکند. با استفاده از این محصول میتوان به اینترنت متصل شد و هنگامی که در خانه نیستید آیفون هوشمند را کنترل کنید.
https://livesmarter.ir/product/iphone-smart-video/

icon-lamp
کلید ترموستاتیک کوئیک لینک
کلید ترموستاتیک
این کلید با اتصال به وای فای کار میکند. به همین خاطر نیازی به کابل کشی نیست و میتواند برای خانه های سنتی نیز کار شود.
https://livesmarter.ir/product/smart-touch-thermostat/

icon-lamp
کلید هوشمند
پنل سناریو چهار پل کوئیک لینک
این پنل یکی از جال ترین کلید های وای فای است. زیرا بدون اتصال به هیچگونه سیمی کنترل قسمت های مربوطه را در دست میگیرد
https://livesmarter.ir/product/queeclink-four-bridge-scenario-panel/

icon-lamp
سنسور بدون سیم کوئیک لینک
سنسور حرکتی بدون سیم
این سنسور نیز مانند بیشتر محصولات هوشمند قابل اتصال به وای بدون سیم عمل میکند و حتی برق مورد نیاز خود را از باتری تامین میکند.
https://livesmarter.ir/product/queeclink-motion-sensor/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *