بیمارستان هوشمند
این روزها واژه هایی چون بیمارستان هوشمند به گوش میخورد که تعابیر متفاوتی از آن وجود دارد.ساده ترین تعبیر برای بیمارستان هوشمند بیمارستانی است که بهتر و دقیق تر کار میکند. این بیمارستان با ایجاد یک محیط پیشرفته با فناوری های هوشمند قادر به انجام فرایند ها تخصصی می باشد. در چند سال گذشته شاهد افزایش چشمگیر ظرفیت و توانایی فن آوری های جدید سیستم بهداشت و درمان هستیم که خبر از متفاوت شدن مراقبت های بهداشتی می‌دهد.
این انقلاب فناوری و ساخت فناوری های جدید صنعت مراقبت های بهداشتی میتواند اطلاعات بیمار را پردازش کند و با اطلاعات پزشکی که دارد تطابق میدهد این تحلیل توسط هوش مصنوعی و در مقیاس بسیار گسترده ای انجام میگیرد.

انقلاب صنعتی چهارم

بیمارستان هوشمند از شبکه های به هم پیوسته و خودکار متکی است و هدف آن بهبود روند مراقبت از بیمار و ثبت و معرفی بیمار جدید به بخش های جدید است. برای هوشمند کردن زیر ساخت های مهم مانند بیمارستان ها به انقلاب صنعتی چهارم (انقلاب داده های زیاد) که دستگاه های متصل را برای تجزیه و تحلیل داده ها با هوش مصنوعی ترکیب میکند، مراجعه میشود.
این دستگاه ها از لحاظ قیمت نیز مقرون به صرفه است. هزینه های مراقبت های بهداشتی هر سال 4 درصد افزایش پیدا میکند. اگر قرار است مراقبت های بهداشتی برای نسل های آینده مقرون به صرفه و در دسترس باشد، بازنگری در نحوه مدیریت و ارائه آن بسیار مهم است.
ارائه دهندگان خدمات بهداشتی نیاز دارند با شرکت های هوشمندسازی همکاری کنند و از فناوری هوشمند استفاده کنند که میتواند به تغییرات لازم کمک کند. به کار گرفتن این فناوری های دیجیتال به شما کمک میکند. تا علاوه بر بهبود سریع تر و راحت تر بیمار هزینه های بیماران را نیز کاهش دهید.
برای مثال کارشناسان معتقدند، در رادیولوژی تا 80 درصد فعالیت ها را میتوان با الگوریتم های ماشین جایگزین کرد. فناوری اطلاعات میتواند همه چیز را که درباره مراقبت های بهداشتی میدانیم و باور داریم را تغییر دهد.

چهار نوآوری که بیمارستان های آینده را هدایت میکند

 
کنترل سیستم روشنایی یکی از بهترین مزایای بیمارستان هوشمند است. با این تکنولوژی میتوان به راحتی تمام سر خط های روشنایی را تحت کنترل داشت.با این روش هم راحت تر میشود قسمت های مختلف را چک کرد و همچنین از مصرف بیرویه برق نیز میتوان جلوگیری کرد و میتوان سیستم روشنایی را به صورتی تنظیم کرد که نور را نسبت به میزان روشنایی محیط در طول روز به صورت خودکار تنظیم کند.
 

کنترل سیستم سرمایش گرمایش

 
یکی دیگر از مزایای بیمارستان های هوشمند کنترل سیستم سرمایش گرمایش است. در یک بیمارستان با فضای بزرگ در بخش های مختلف درجه دمای متفاوتی نیاز است. ممکن است یک بخش نیاز به گرمای کمتر داشته باشد. بیمارستان هوشمند این قابلیت را دارد که در هر بخش درجه حرارتی مشخص کنید و سیستم به صورت خودکار با روشن و خاموش کردن سیستم سرمایش و گرمایش دمای محیط را به درجه مورد نظر شما میرساند.
 

ارتباط بین قسمت های متفاوت

 
طراحی بیمارستان هوشمند به صورتی است که بخش های مختلف را به هم متصل میکند. مثلا پزشک اطلاعات بیماران خود را بر روی تبلت مشاهده میکند. اگر یکی از علائم حیاتی بیمار کم شود به سرپرست بخش و پزشک اطلاع میدهد. هوشمند سازی بیمارستان این امکان را میدهد تا سرپرست هر بخش با تلفن و تبلت هوشمند با پزشک در ارتباط باشد و در صورت نیاز علائم بیمار را به صورت ویدیو برای پزشک بفرستد.
 

ادامه درمان در خانه با بیمارستان هوشمند

 
در اولین بیمارستان های هوشمند تنها سیستم هایی همچون سرمایش گرمایش و گرمایش و سیستم روشنایی هوشمند میشد ولی امروزه ارتباط بین افراد نیز با سیستم هوشمند کنترل میشود. با توجه به امکاناتی همچون ساعت های هوشمند و لباس های هوشمند بیمار داخل خانه نیز تحت نظارت کامل دکتر قرار میگیرد و تمام علائم وی چک میشود. این فناوری امروزه با وجود ویروس کویید 19 بسیار کاربردی است زیرا بیمارستان ها خود یکی از اصلی ترین عامل های انتقال این ویروس است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان خانه هوشمند