تابلو برق هوشمند
تابلو برق هوشمند یکی از اصلی ترین قسمت های خانه هوشمند است.و ما در این مقاله قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کنیم. در این قسمت ما به تعریف تابلو برق ، تفاوت تابلو هوشمند و معمولی، تجهیزات مورد نیاز ،نقش آن در خانه هوشمند میپردازیم.

تابلو برق چیست؟

 
مشخصات تابلو با توجه به مقدار آمپر هر واحد مشخص میشود.برق تک فاز به سی دو آمپر و بیست پنج آمپر و سه فاز هم به همین روال تقسیم میشود.به واحد های ساختمانی بسیار بزرگ برق سه فاز تعلق میگیرد و به واحد های کوچک برق تک فاز تعلق میگیرد. در ساختمان معمولی به این صورت است که اگر برق تک فاز باشد برق از تابلو مشاعات (قسمتی که کنتر های تمام واحد ها در آن قرار دارد)با سه رشته سیم شماره شش به تابلو برق واحد وصل میشود. این سیم به محافظ جان وصل میشود و بعد از آن به مینیاتوری متصل میشود.
 

تابلو برق هوشمند چه کاری انجام میدهد؟

 
برق اصلی که وارد تابلو میشود به یک کلید میناتوری وصل میشود و سپس این کلید مینیاتوری برق را به محافظ جان و از سپس به مابقی کلید های مینیاتوری متصل میشود. مینیاتوری ها دو دسته هستند که مینایتوری هایی که برای برق کار و قسمت هایی همچون پیریز ها انبار و غیره استفاده میشود.و دسته دوم مینیاتوری های سیستم هوشمند هستند. سپس مینیاتوری ها به رله متصل میشود.برای سیستم روشنایی هر رله با شش کلید مینیاتوری فاز بندی میشود برق از کلید مینیاتوری ها به رله ها میرسد و سپس از رله به ترمینالها کشیده میشود. خود رله از برق سی ولتی که از منبع تغذیه دریافت میکند روشن میشود و قابلیت کنترل دستی را نیز داراست. ترمینال های قسمت پایین برق مورد نیاز برق کار را میرساند. قبلا از ترمینال های برق کار یک ترمینال وجود دارد که برق اصلی را به تابلو میرساند.

 
ویدیویی از یک تابلو برق هوشمند

نقش تابلو برق در خانه هوشمند چیست؟

 
اولین نکته اینکه در شرایط عادی کاربر هیچ نیازی به رجوع به تابلو ندارد مگر اینکه به فرض محال مشکلی برای کلید ها اتفاق بیوفتد در این صورت میتوان با عملکرد دستی رله ها کنترل تمام اجزا هوشمند را به دست گرفت. اگر برق ساختمان یک انسان باشد تابلو برق مانند مغز عمل میکند. کنترل تمام قسمت های هوشمند توسط تابلو برق انجام میشود. در خانه هوشمند کلید ها و تمام تجهیزات با کابل به تابلو وصل میشود و در تابلو تقسیم بندی صورت میگیرد و برق به این کلید ها وصل میشود

تابلو برق هوشمند چگونه نصب میشود؟

 
تفاوت تابلو برق سنتی و تابلو های هوشمند در این است که اولاً در سنتی ابعاد کوچک تری دارند. در این تابلو کلید های مینیاتوری و محافظ جان و شمش های ارت و نول قرار میگیرد. تابلو هوشمند اینگونه است که یک فریم در دیوار کار میشود و صفحه مونتاژ که داخل این فریم اصلی قرار میگیرد. این صفحه مونتاژ به تابلو ساز داده میشود. روی این صفحه یک سری داکت و یک سری ریل نصب میشود.کلید های مینیاتوری، رله ها ، ترمینال ها ، منبع تغذیه بر روی ریل ها نصب میشود. سپس این صفحه داخل فریم قرار میگیرد
 

 

قطعات مورد نیاز برای تابلو چیست؟

تجهیزات مورد نیاز برای تابلو هوشمند با توجه تعداد سر خط ها تعیین میشود. در مجموع قطعات مورد نیاز برای یک تابلو هوشمند عبارتند از کلید های مینیاتوری، رله ها ، منبع تغذیه، محافظ جان، شمش های مینیاتوری ارت و نول، آمپلی فایر

منبع تغذیه

منبع تغذیه برق مصرفی تابلو را تامین میکند. منبع تغذیه در پروتکل KNX برق شهر را به برق 30 ولت و در sbus به 24 ولت تبدیل میکند

کلید مینیاتوری

وظیفه اصلی کلید مینیاتوری رساندن برق به چراغ ها و فنکوئل ها و غیره ... است. مینیاتوری اگر اتصالی در قسمت مربوطه ایجاد شود برق را قطع میکند.

محافظ جان

وظیفه برق رسانی به کلید مینیاتوری ها را دارد و اگر برق مصرفی بیشتر از 30 میلی آمپر شود برای جلوگیری از آسیب برق را قطع میکند.

کابل ها

کابل ها شاهرگ های ارتباطی در تابلو است. در تابلو قالباً از سیم های شماره چهار و شش استفاده میشود ولی کابل های متصل به کلید ها کابل شبکه KNX است.

ترمینال ها

ترمینال رابط میان رله و سر خط های روشنایی، فنکوئل ها ، پرده برقی و غیره است.یا رابط بین مینیاتوری ها و برق اصلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان خانه هوشمند