هزینه ی خانه هوشمند
هزینه خانه هوشمند چگونه محاسبه میشود؟
خانه هوشمند یک مجموعه خانگی است که در آن می‌توان وسایل را به طور خودکار از راه دور از هر مکان متصل به اینترنت در جهان با استفاده از تلفن همراه یا دستگاه های شبکه ای دیگر کنترل کرد.البته همان گونه که داشتن خانه هوشمند از علاقه های یک انسان است دغدغه اینکه بتوان میان بودجه مالی خود و هزینه های خانه هوشمند تعادل و هماهنگی ایجاد کرد خود یک مسئله بشمار می‌رود. در هر صورت بحث هزینه ها یکی از چیزهایی است که حرف اول را در خرید و مجهز کردن خانه به سیستم هوشمند می‌زند. خانه هوشمند امکانات متعددی دارد که هزینه های خانه هوشمند بر اساس همین امکانات تعیین می‌شوند.

 
 

معیار های اصلی برای تعیین هزینه

قیمت یک خانه هوشمند میتواند متفاوت باشد. میتوان گفت این هزینه ها به چند موضوع مهم مربوط است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد

تعداد سر خط های روشنایی

 
یکی از گزینه هایی که نقش به سزایی در هزینه های خانه هوشمند دارد تعداد سر خط های روشنایی است. هر چه تعداد سر خط های روشنایی بیشتر باشد هزینه ی بیشتری برای کاربر به وجود می آورد. برای اینکه بتوان حتی الامکان یک خانه را به صرفه هوشمند کرد بهتر است از شروع کار یک شرکت خانه هوشمند بر نقشه کشی برق و برق کشی ساختمان نظارت داشته باشد.
 
 
یکی دیگر از هزینه های خانه هوشمند کنترل سیستم سرمایش گرمایش است. سیستم های سرمایش گرمایش به سه صورت زیر است

اسپیلیت:

به دلیل اضافه شدن فرمان دهنده IR و ترموستات داخلی این کولر ها هزینه های کمتری نسبت به دیگر سیستم های سرمایشی دارد.

کولر آبی:

ماژول میکس 23 ای که برای کولر های آبی نیاز است هزینه بیشتری نسبت به اسپلیت برای کاربر دارد.

فن کوئل:

فن کوئل به دلیل اینکه چهار سر خط از رله دریافت می کند و نیاز به ترموستات دارد هزینه بیشتری را برای یک خانه هوشمند به همراه دارد. اختلاف هزینه هوشمند سازی سیستم سرمایش کولر آبی و فن کویل تنها در یک سر خط اضافه است که فن کویل استفاده می کند. اما در مقابل این هزینه کنترل سیستم گرمایش را نیز در اختیار ما قرار می دهد و سیستم مطبوع تری می باشد.
 

تعداد کلید ها و نوع آن

 
برق کشی هر ساختمان با ساختمان دیگر متفاوت است و همینطور تعداد کلید های مورد نیاز یک سیستم نیز متفاوت است. هزینه خانه هوشمند به این کلید ها و مدل آنها نیز بستگی دارد. کلید های ترموستاتیک قیمت بیشتری نسبت به دیگر کلید ها دارد. همینطور مدل و برند کلید ها نیز در هزینه ها تاثیر گذار است.
 

مدل و تعداد تاچ پنل

 
تاچ پنل ها قیمت بیشتری نسبت به کلید ها دارند و هزینه های یک خانه هوشمند بر اساس مدل و برند تاچ پنل و تعدادشان متغیرمی باشد. برند ها و قیمت های تاچ پنل می تواند تاثیر زیادی در قیمت خانه هوشمند داشته باشد. البته با تمامی این اوصاف آپشن هایی که تاچ پنل ها برای خانه هوشمند دارند نیز بسیار چشمگیر می باشد.
 

تعداد پرده ها

 
مسلما هرچه تعداد پرده ها بیشتر باشد هزینه بیشتری را شامل می شود. البته موتور های پرده برقی و نوع پرده نیز در قیمت تاثیر گذار است.
 

آیفون تصویری

 
ایفون تصویری به شدت بر قیمت تاثیر گذار است. ایفون ها مدل های مختلفی را دارند حتی در بعضی از پروژه ها تاچ را به عنوان پنل آیفون نصب می‌کنند تا هزینه ها کاهش یابد.
 

متراژ

 
هر چه متراژ یک آپارتمان بیشتر باشد سیم کشی بیشتری نیاز است و اگر از سیستم های بدون سیم استفاده شود نیاز به ریپیتر دارد پس در نتیجه متراژ یک خانه هوشمند مستقیما به مساحت آن بستگی دارد زیرا تعداد کلید ها و تمام گزینه های گفته شده در یک خانه با متراژ بالا بیشتر می‌شوند در نتیجه هزینه ها افزایش پیدا میکنند.
 
 
 

مثالی برای هزینه های خانه هوشمند

هزینه های خانه هوشمند فوق بر اساس سر خط ها بدین صورت محاسبه می‌شود: شش سر خط روشنایی برای اتاق خواب ها پنج سر خط روشنایی برای مستر روم و حمام، دو سر خط برای دستشویی، یک سر خط روشنایی برای راهرو، چهار سرخط برای آشپزخانه پنج سرخط برای سالن، یک سرخط برای آسانسور و دو سر خط برای پرده ، اگر سیستم سرمایش گرمایش برا اساس فن کوئل محاسبه شود هر اتاق یک ناحیه فن کوئل و سالن هم یک ناحیه فن کوئل، که جمعاً چهار ناحیه فن کوئل که هر ناحیه چهار سر خط نیاز دارد.
تمامی امکانات ذکر شده شامل هزینه هایی می‌شود که باید هزینه های نصب و راه اندازی و خدمات را نیز به ان اضافه کرد

اما آیا واقعا صرف میکند اینقدر هزینه کنیم؟

در مقابل هزینه ای که برای هوشمند سازی ساختمان خود انجام میدهیم مزایای چشمگیر خانه هوشمند به این پرسش پاسخی کامل ، جامع و قانع کننده می دهد. خانه هوشمند معیار ها و آپشن هایی را در اختیار ما قرار می دهد که به راحتی نمی توان ارزش آن را به عدد و رقم تبدیل کرد.

مزایای خانه هوشمند:

1- رفاه و آسایش 2- کاربری آسان 3- زیبایی دکوراسیون 4- صرفه جویی و بهینه سازی در مصرف انرژی 5- افزایش طول عمر تجهیزات 6- مدریت و کنترل بر تمام قسمت های ساختمان 7- امکان نظارت بر خانه در زمانی که ساکنین در محل کار و خارج منزل میباشند 8- ایمنی و امنیت بالا 9- افزایش ارزش ملک

البته این مورد را هم باید در نظر گرفت که هوشمند کردن خانه ذوق، سلیقه و علاقه میخواهد و از همه مهم تر انتخاب یک شرکت و برند معتبر می‌تواند کمک به سزایی برای داشتن یک خانه لوکس و کارآمد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان خانه هوشمند