پارکینگ هوشمند
پارکینگ هوشمند یا Smart parking یکی از موضوعات جدید و جدی در زمینه ی هوشمند سازی است. با افزایش تولید ماشین ها و نیاز خانواده به وسیله نقلیه ی شخصی یکی از معضلات اجتماعی کمبود پارکینگ و محل پارک است و همچنین شلوغی پارکینگ ها کار را برای نگهبان های پارکینگ ها سخت کرده است. شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که وارد یک پارکینگ طبقاتی بشوید و بعد از بالا رفتن تمام طبقات پارکینگ متوجه شوید که ظرفیت پارکینگ تکمیل است. این اتفاق باعث میشود شما دیگر به آنجا مراجعه نخواهید کرد.

پارکینگ هوشمند چیست؟

 
در یک پارکینگ هوشمند شما قبل از ورود به پارکینگ از ظریفیت خالی آن اطلاع پیدا میکنید و این به وسیله تابلویی که جلوتر از محل ورود نصب شده است که در آن ساعت کار پارکینگ و ضرفیت آن را مشخص میکند نمایش داده میشود. هنگام ورود از ماشین شما عکس گرفته میشود و ساعت ورود شما ثبت میشود و به شما کارت ورود و شماره مکان پارکتان داده میشود. همچنین هنگام خارج شدن از پارکینگ، شما با قرار دادن کارت هزینه پارک شما تعیین میشود و با کشیدن کارت بانکی شما میتوانید حق پارک را پرداخت کنید تا مانع برای خروج بالا برود.
 

 

چه چیز هایی در یک پارکینگ هوشمند میشود؟


تابلوی اعلام ضرفیت

برای اطلاع رسانی در مورد ضرفیت پارکینگ و جای پارک باقی مانده

درب های پارکینگ

درب های اصلی پارکینگ هوشمند خواهد بود و در تایم مشخص باز و بسته میشود.

مانع های ورود خروج

موانع هنگامی که عکس ماشین گرفته شده و کارت پارکینگ به آن داده شده باز و وقتی برای خروج هزینه پارکینگ پرداخت شد باز میشود.

چراغ های شماره پارک

اگر در جای پارک چراغی برای مشخص کردن خالی بودن آن قسمت گذاشته شود و هوشمند شود. به راحتی کاربر متوجه خالی و جای پارک خود میشود.

دستگاه پرداخت هزینه پارک

دستگاهی هوشمند که هزینه پارک هر ماشین را محاصبه میکند و اعلام میکند. در اصل این دستگاه مغز مرکزی پارکینگ هوشمند است

 

آیا با پارکینگ هوشمند نیازی به نیروی انسانی در پارکینگ نیست؟

 
هوشمند کردن پارکینگ به معنای حذف نیروی انسانی نیست ولی در این پارکینگ ها تنها به یک اپراتور نیازمند است. در این پارکینگ ها بیشتر کارها به صورت خودکار انجام می‌شود. سیستم هوشمند هر مشکلی را به صورت خودکار شناسایی میکند و به اپراتور اطلاع میدهد. میتوان گفت که شخص اپراتور تنها نظارت و چک کردن قسمت های مختلف را به عهده دارد.

آینده ی پارکینگ های هوشمند چگونه است؟

 
امروزه علم با سرعت بسیار بالایی در حال پیشرفت است. پارکینگ های هوشمند در آینده نه چندان دور پیشرفت بسیار بالایی خواهد داشت. با تولید ماشین های هوشمند توسط کمپانی های تسلا و بنز و دیگر کمپانی ها میتوان سیستم هایی را طراحی کرد که پارکینگ به ماشین متصل شود و ماشین به صورت خودکار در محلی که توسط سیستم هوشمند برای آن تعیین شده پارک میشود و این به این معنی است که شما ماشین را در ورودی پارکینگ تحویل میدهید و تمام مراحل پارک به صورت خودکار انجام میشود. در این صورت راننده فقط باید هزینه پارک را پرداخت کند.
 

 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان خانه هوشمند