به طور معمول منابع تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز تجهیزات و لوازم برقی به شرح زیر می باشد
شبکه برق سراسری
ژنراتورهای محلی
باتری
منابع انرژی تجدید پذیر (باد، خورشید،...)
شبکه برق سراسری : با رشد جوامع بشری و افزایش تقاظای مصرف انرژی الکتریکی نیروگاه های تولید برق بوجود آمد.معایب و مزایای انرژی برق نسبت به سایر انرژی ها عبارت است از:
مزایا : انتقال آسان ازمحل تولید به مصرف - کنترل قطع و وصل سریع- آلودگی کمتر(سازگار با محیط زیست)
معایب : عدم امکان ذخیره سازی در مقیاس بزرگ -خطرات برق گرفتگی
انواع نیروگاه های برق که عمدتا مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از : نیروگاه بخاری، نیروگاه آبی، نیروگاه گازی، نیروگاه سیکل ترکیبی، نیروگاه خورشیدی ،نیروگاه زمین گرمایی ، نیرو گاه جذر و مد دریا، نیروگاه پمپ ذخیره ای ، نیروگاه مگنوهیدرودینامیک (MHD) به صورت تحقیقاتی ، نیروگاه بیوماس ، نیروگاه اتمی ، نیروگاه بادی ،
در حال حاظر نیروگاه های تولید برق در کشور عبارتند از : نیروگاه حرارتی ، نیروگاه حرارتی سیکل ترکیبی، نیروگاه گازی ، نیروگاه آبی ، نیروگاه بادی ، نیروگاه خورشیدی ، نیرو گاه اتمی
 

حریم خطوط انتقال و توزیع برق عمومی

 
قانون حریم خطوط برق رسانی در کشور به شرح زیر می باشد :
محور خط : خطی است فرضی رابط بین مراکز پایه ها در طول خطوط هوایی نیروی برق
مسیر خط : نواری است از زمین در طول خطوط هوایی انتقال و توزیع حاصل از تصویر هادی های جانبی خط بر روی زمین .
حریم درجه یک : دو نوار است که درطرفین مسیر خط و متصل به آن که عرض هر یک از این دو نوار در سطح افقی در این تصویب نامه تعیین شده است.
حریم درجه دو : دو نوار است در طرفین حریم درجه یک و متصل به آن ، فواصل افقی حد خارجی حریم درجه دو از محور خط در هر طرف که در این تصویب نامه تعیین شده است.
حریم خطوط هوایی : در مسیر و حریم درجه یک اقدام به هر گونه عملیات ساختمانی و ایجاد تاسیسات مسکونی و تاسیسات دامداری یا باغ و درختکاری و انبارداری تا هر ارتفاع ممنوع می باشد و فقط ایجاد زراعت فصلی و سطحی حفر چاه و قنوات و راهسازی و شبکه آبیاری مشروط بر اینکه سبب ایجاد خیارت برای تاسیسات خطوط انتقال نگردد این تصویبنامه بلامانع خواهد بود. در حریم درجه دو فقط ایجاد تاسیسات ساختمانی اعم از مسکونی و صنعتی و مخازن سوخت تا هر ارتفاع ممنوع می باشد.
نحوه برق رسانی به مصارف :
سطح ولتاژتحویلی به مشترکین برق بستگی به میزان توان درخواستی دارد، ولتاژ برق تحویلی به مشترکین سیستم توضیع به صورت ولتاژثانویه 230 و 400 ولت و ولتاژاولیه 33-20-11 کیلو وات خواهد بود. در صورتی که ولتاژ به صورت اولیه تحویل شود در نقطه تحویل، مشترک بایستی نسبت به احداث و تجهیز مرکز قطع و وصل و اندازه گیری توان و واگذاری آن به شرکت توزیع برق اقدام کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان خانه هوشمند