اهمیت پروتکل KNX در هوشمندسازی ساختمان
 
یکی از پروتکل های مهم مورد استفاده در خانه هوشمند پروتکل KNX می باشد که ویژگی های فراوانی دارد و یک استاندارد جهانی است. دلیل اهمیت پروتکل KNX در هوشمندسازی این است که تنها استاندارد باز در جهان است که به منظور کنترل و اتوماسیون ساختمان و خانه ایجاد شده است و منحصرا برای هوشمند سازی خانه و ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش چشمگیر 60 % مصرف انرژی می شود.. KNX یک فناوری استاندارد و پایدار است و قابل اجر درهرنوع پروژه ساختمانی می باشد.

استاندارد KNX به شرح زیر می باشد
استاندارد اروپایی (CENELEC EN 50090 و CEN EN 13321-1)
استاندارد بین المللی (ISO / IEC 14543-3)
استاندارد چینی (GB / Z 20965)
استاندارد ایالات متحده (ANSI / ASHRAE 135)
این استاندارد توسط بسیاری از تولید کنندگان بین المللی پذیرفته شده است که در کنار یکدیگر ، مجموعه وسیعی از محصولات دارای مجوز KNX را برای طیف وسیعی از برنامه های کنترل ساختمان از جمله روشنایی ، HVAC ، آلارم ها، سیستم های صوتی تصویری ، لوازم خانگی ، پرده / کنترل خورشیدی و کنترل خودکار پنجره ، مدیریت نما ، مدیریت و کنترل انرژی ، اندازه گیری و نظارت بر برنامه ها ارائه می دهند.

 

مزایای اصلی پروتکل KNX در هوشمندسازی

  • KNX استاندارد بین المللی هوشمندسازی ساختمان است

  • KNX در هر ساختمانی قابل پیاده سازی می باشد

  • KNX با سایر سیستم ها سازگار و انطباق پذیر است.

  • KNX کنترل ساختمان را به صورت یکپارچه فراهم میکند.

  • KNX امنیت بالایی دارد

  • KNX سرعت بالایی در تبادل داده ها دارد.

  • KNX به مصرف بهینه انرژی کمک شایانی می کند

از آنجا که KNX چنین تنوع برنامه هایی را با استفاده از یک استاندارد پوشش می دهد ، بدین معنی است که شبکه کابل کشی می تواند بسیار ساده تر باشد. دستگاههای کنترل شده KNX معمولاً در اطراف کابل سبز KNX / EIB استاندارد قرار دارند (یعنی جفت پیچ خورده) اما می توانند به صورت بی سیم ، اترنت (کابل کشی ساختاری) ، فیبر نوری و گاها خط برق اجرا شوند.
 

چرا KNX؟

 
یكی از مهمترین عوامل كنترل و اتوماسیون ساختمان پشتیبانی همیشگی آن است و اینكه سیستم ظرف چند سال منسوخ نشود. با KNX این موضوع کاملا تضمین می شود زیرا شرکت هایی آموزش دیده و تایید شده در سراسر جهان وجود دارند که در همه سطوح، پروژه های کوچک و بزرگ ، از یک خانه کوچک تا یک فرودگاه بین المللی را پشتیبانی می کنند.
از نظر حفظ انرژی ، استفاده مؤثر از منابع انرژی محدود جهان بسیار مهم است. سیستم کنترل روشی بسیار مقرون به صرفه برای اطمینان از مصرف انرژی است. به عنوان مثال ، یک سیستم کنترل روشنایی KNX می تواند به سادگی تنظیم شود که چراغ را در هنگام حضور افراد در اتاق روشن کند و می تواند در صورت وجود نور محیط ، میزان نور روز طبیعی را کنترل کند تا چراغ را روشن یا خاموش کند انعطاف پذیری یک مزیت قدرتمند در KNX است. نیازها در محیط ساختمان تغییر می یابند و راه حل آن، کنترل انعطاف پذیر این تغییرات را با کمترین دردسر است. ساختمانهای مدرن به طور مداوم در حال انطباق و تغییر متناسب با نیازهای افراد هستند. با توجه به این نکته ، سیستم کنترل باید انعطاف پذیر باشد.
با KNX ، برای مشکلاتی از قبیل نقص کاربری ، تنظیم مجدد و غیر دیگر جای نگرانی نیست - با KNX یک سیستم به سادگی توسط یک مهندس با لپ تاپ قابل برنامه ریزی مجدد است. گروه مهندسی هوشمند سازه هیربد با استفاده از استاندارد جهانی KNX آماده ارائه خدمات هوشمند سازی همراه مشاوره تخصصی رایگان و بازدید حضوری از پروژه شما عزیزان می باشد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان خانه هوشمند