سیتمهای مورد استفاده در تاسیسات برقی ساختمان به شرح زیر می باشد :
سیم NYA (مفتولی) : این نوع سیم با ولتاژ نامی 450/750 ولت دارای هادی مفتولی از جنس مس نرم شده می باشد که با ماده پی وی سی به رنگ های مختلف پوشیده شده است. اینگونه سیم ها در تابلوهای برق و تاسیسات نصب ثابت در محیط های خشک در داخل لوله، روی دیوار یا داخل آن به کار می رود .استفاده از این سیستم به طور مستقیم در داخل دیوار مجاز نیست.
سیم NYAF (افشان) : این نوع سیم با ولتاژ نامی 450/750 ولت دارای هادی افشان از مس نرم شده با پوشش پی وی سی به رنگ های مختلف می باشد و در تاسیسات نصب ثابت در محیط های خشک در داخل لوله به صورت روکار یا تو کار به کار می رود. استفاده از این نوع سیم به طور مستقیم در داخل دیوار مجاز نمی باشد.
سیم NYAB ( نیمه افشان) : این نوع سیم با ولتاژ نامی 450/750 ولت دارای هادی رشته ای (نیمه افشان)از مس نرم شده با پوشش پی وی سی به رنگ های مختلف می باشد و در تاسیسات نصب ثابت در محیط های خشک در داخل لوله به صورت روکار یا توکار به کار می رود.استفاده از این نوع سیم به طور مستقیم در داخل دیوار مجاز نیست سیم نوع NYAB نسبت به نوع NYA دارای نرمش بیشتری است.
 

کابل های هوایی

 
کابل هایی که به صورت روکار روی دیوار، سقف یا سینی کابل نصب می شوند که شامل هادی مسی، عایق پی وی سی و پلی اتیلن ، ماده پر کننده برای شکل دهی کابل، غلاف نهایی پی وی سی یا غلاف زره گالوانیزه، غلاف سربی و غلاف سیمی می باشد. کابل هایی که به صورت هوایی بین دو تیر نصب می شوند شامل هادی مسی، عایق پی وی سی و پلی اتیلن، ماده پر کننده و غلاف نهایی پی ویسی و سیم مهار (بکسل) از فولاد گالوانیزه برای نگهداری کابل می باشد.
اصول و روش های نصب کابل های هوایی :
حداقل فاصله بین کابل های هم ولتاژ باید به اندازه قطر کابل ضخیم تر مجاور در نظر گرفته شود. در صورتی که ولتاژ کابل های موازی متفاوت باشد حداقل فاصله بین دو کابل مجاور باید 30 سانتی متر باشد.
در موقع نصب یا کشیدن کابل بایستی تنش و کشش بروی هادیها وارد شود نه روی پوشش خارجی آن.
برای نصب یک رشته کابل برروی دیوار یا سقف باید از بست های دو تکه ای مخصوص کابل استفاده شود و حداقل فاصله کابل از دیوار دو سانتی متر در نظر گرفته شود.فاصله کابل ها از یکدیگر حداقل دو برابر قطر کابل باشد.
نصب کابل روی سقف کاذب مجاز نبوده و باید زیر سقف اصلی ساختمان نصب گردد.
سینی کابل باید از ورق آهنی گالوانیزه مشبک به ضخامت حداقل 1/5 میلیمتر ساخته شود.
فاصله بست ها برای نصب کابل های افقی نباید از این مقادیر بیشتر بشود :
1- برای کابلهای بدون زره فلزی 20D
2- برای کابل های با زره فلزی 35D
D قطر خارجی کابل می باشد.
 

اصول نصب کابل های زمینی

 
حداقل فاصله بین کابل فشار ضعیف ، یا فشار قوی و یا جریان ضعیف زیر زمینی از لوله های گاز، بخار، آب و سوخت 30سانتی متر می باشد.
در صورت تقاطع کابل با کابل های دیگر یا لوله های گاز و آب و غیره باید از یک لوله محافظ با قطر متناسب و طول حداقل یک متر استفاده گردد و کابل از داخل این لوله محافظ عبور نماید .
در مواردی که کابل از زیر جاده عبور می کند باید یک لوله محافظ اضافی خالی به منظور کابل کشی آینده پیش بینی شود و در وسط این لوله ، مفتول گالوانیزه نمره 4 که طول آن در هر طرف یک متر بیش از طول لوله باشد قرار داده شود.
برای کابل کشی باید از میزان درجه حرارتی که کابل می بایست تحت آن کشیده شود اطمینان حاصل نمود. برای گرم کردن کابل می توان :
الف : به مدت حداقل 72 ساعت ، قرقره کابل را در اطاق یا انباری که دمای آن حداقل 20درجه سانتی گراد است قرار داد.
ب : با استفاده از وسایل مخصوص ، کابل گرم شده و سپس به سرعت اجرا گردد.
ج : با اتصال کابل به جریان برق و ایجاد حرارت ، کابل گرم شده و سپس اجرا گردد.
برای نصب کابل در داخل کانال پس از حفاری ، ابتدا به ضخامت 10 سانتی متر ماسه ریزی شده و بعد از قرار دادن کابل ها روی آن با 10 سانتی متر ماسه نرم پوشانیده و یک نوار پلاستیکی خبر دهنده بر روی آن کشیده شود ، برای حفاظت کابل یک ردیف آجر به عرض 22 سانتی متر یا یک ردیف بلوک سیمانی روی نوار خطر قرار داده و سپس روی آن خاک ریزی می گردد.
حداقل عمق کابل فشار ضعیف زیر زمینی از سطح زمین در پیاده رو70 سانتی متر و در خیابان یک متر می باشد.
حداقل فاصله کابل های زیر زمینی هم ولتاژ از یکدیگر برابر 10سانتی متر و غیر هم ولتاژ (LV-MV ) یا کابل جریان ضعیف 30 سانتی متر در نظر گرفته شود.
در مواردی که کابل فشار ضعیف و فشار متوسط در یک کانال زیر زمینی نصب می شود.
در کف کانال های پیش ساخته برای هدایت آب های احتمالی، باید شیبی برابر نیم الی یک درصد در جهت کف شور ها پیش بینی شود.
برای پرهیز از تماس مستقیم کابل ها با کف کانال پیش ساخته باید در کف کانال و در فواصل حداکثر برابر با 60 سانتی متر، تکیه گاه هایی از لوله گالوانیزه و یا پروفیل ناودانی و یا چوب فشرده به ارتفاع 10 سانتی متر از کف کانال پیش بینی و نصب گردند و سپس کابل ها بر روی اتکاها قرار گیرد.

 

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonمشاوره رایگان خانه هوشمند