سیستم مدیریت ساختمان
 
سیستم مدیریت ساختمان یا Building Management System که با نام اختصاری BMS شناخته میشود و یا سیستم اتوماسیون ساختمان از آن یاد میشود یک سیستم مبتنی بر رایانه است که برای هدایت تجهیزات مکانیکی و الکتریکی ساختمان مانند سیستم روشنایی ،سرمایش گرمایش، تهویه هوا ایمنی و امنیت و غیره در داخل ساختمان پیاده سازی میشود
هدف از پیاده سازی این سیستم در ساختمان مطابق سازی شرایط کارکرد اجزای مختلف با توجه به شرایط محیطی و با توجه به نیاز ساختمان است.
این سیستم متناسب و قابل راه اندازی و طراحی در محیط های مختلف صنعتی ،اداری،تجاری ، مسکونی ،صنعتی و بیمارستانها و مدارس و غیره میباشد و قابلیت کنترل و مدیریت فعالیت هایی از جمله بازو بست شدن درب ها. تنظیم سیستم روشنایی. سیستم تهویه. کنترل پرده و کرکره ها،تجهیزات صوتی تصویری و شنیداری و غیره میباشد.
سیستم مدیریت ساختمان شامل دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری است.
سخت افزار ها اصولا به صورت اختصاصی و توسط میکرو کنترلرها پیاده سازی میشوند و نرم افزار ها ممکن است به طور اختصاصی برای سیستم نوشته شوند و در برخی از سیستم ها از نرم افزار های کنترل و مانیتورینگ برای کنترل و نظارت بر عملکرد بخش های گوناگون استفاه میشود.
ارتباط میان سخت افزارو نرم افزار غالبا توسط یکی از پروتکل های KNX، XML، LAN، BUS، DeviceNet، SOAP، MOD، lonWORKS و غیره ...پیاده سازی خواهد شد. اجزای اصلی این سیستم عبارتند از
کنترل کننده های مرکزی ،کنترل کننده محلی، کنترل کننده اینترنتی و حسگر ها (سنسورها) و با بکار گیری انواع حسگر ها در بیرون و درون ساختمان و پیاده سازی یک سیستم واحد میتوان به صورت لحضه ای هدایت تمام شرایط امنیتی و رفاهی را در اختیار داشت و برای رسیدن به شرایط مطلوب از آن استفاده نمود .
این سیستم ها علاوه بر کنترل قسمت های مختلف ساختمان و ایجاد شرایط محیطی مناسب با ارایه سرویس های همزمان باعث بهینه سازی مصرف انرژی سطح کارایی و بهره وری سیستم ها و امکانات موجود در ساختمان میشود .دسترسی به این سیستم با استفاده از نرم افزارهای مربوط به آن در داخل ساختمان و در خارج از ساختمان از طریق اینترنت مقدور میباشد
هدف اصلی به کار گیری BMS در ساختمان ها مزایای اقتصادی و ایجاد امنیت و کاهش مصرف انرژی میباشد.


نتایج بهره برداری از BMS

ایجاد محیط مطلوب برای اعضای ساختمان
استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید آنها
ارایه سیستم کنترلی با قابلیت برنامه ریزی زمانی عملکرد
کاهش هزینه های هنگفت مربوط به نگهداری و تعمیرات
بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
عدم نیاز به پیمان کار دائمی ساختمان
امکان مانیتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق PC یا تلفن همراه هوشمند
امکان گرفتن گزارشهای آماری از تمامی تجهیزات و عملکرد آنها
با توجه به یکپارچه سازی مدیریت تاسیسات و سیستمهای مختلف دیگر در ساختمان تمامی تجهیزات و اجزای ساختمان به صورت هماهنگ عمل کرده و امکان تداخل و بروز مشکلات ناشی از عدم هماهنگی از بین میرود.

وظایف BMS در ساختمان

هم اکنون سیستم های یکپارچه BMS در ساختمان ها، برجها و آسانسورها ،آسمان خراش ها و ساختمان های مسکونی و اداری و مجتمع های صنعتی کنترل بخش های مختلفی از جمله موارد زیر را به عهده دارد.
سیستمهای روشنایی
فن ها و سیستم سرمایش و گرمایش
سیستم های کنترل تردد
سیستم های نظارت تصویری
تجهیزات اندازه گیری
سیستم های اعلام حریق
آسانسور ها
سیستم های امنیتی و حفاظت پیرامونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان خانه هوشمند