روش های انتقال انرژی الکتریکی به ترتیب زیر می باشد:
1- سیم Wire
2- کابل Cble
3- باسداکت Bus Duct
4- باسبار
سیم یا Wire به هادی گفته می شود که تک رشته بوده و ممکن است با روکش یا بدون روکش باشد.
معمولا به هادی های تک رشته روکش دار تا مقطع 10 میلیمتر مربع سیم می گویند و از مقطع 16 میلیمتر مربع به بالا به آنها کابل گفته می شود .تحمل عایق کابل از سیم بیشتر است.
هادی های تک رشته ای بدون روکش در هر مقطعی سیم نام دارد.
عایق بندی سیم ها می تواند از نوع PVC یا پلی اتیلن PE باشد. عایق سیم ها باید از نوع PVC باشد.
هادی مورد استفاده در سیم و کابل های برق از نوع افشان مفتولی می باشد.
جنس هادی سیم ها و کابل ها مس (CU) یا آلومینیوم (AI) می باشد. هادی سیم باید از نوع مسی باشد.
حداکثر ولتاژ بین هادی فاز و زمین U و حداکثر ولتاژ بین هادی های فاز و Um حداکثر ولتاژ تحمل کوتاه مدت می باشد.
عوامل موثر در ظرفیت جریانی هادی ها:
دما : از عوامل مهم تعیین ظرفیت نامی کابل می باشد که شامل دمای محیط ، دمای محل نصب و نیز دمای مجاز برای عایق کابل و ساختار آن می باشد. با افزایش دما ظرفیت جریانی کابل کاهش می یابد.
طرح کابل : علاوه بر دمای مجاز عایق کابل، نوع طراحی کابل و لایه های مختلف به کار رفته در آن ، در تعیین جریان مجاز اهمیت دارد. این لایه ها چگونگی انتقال حرارت از هادی به سطح بیرونی کابل را مشخص می کند.
شرایط نصب : شرایط نصب از قبیل نصب در هوا، دفن شده در زمین، در مجرا، روی سینی کابلو غیره... از عوامل موثر برجریان دهی کابل ها می باشد.
اثرات کابل های مجاور : در صورت همجواری کابل با سایر کابل های برقدار بایستی ظرایب مناسب برای کاهش جریان مجاز کابل در نظر گرفت.

 

عوامل موثر در انتخاب سیم و کابل

 
1- ولتاژ نامی
2-ظرفیت جریان دهی هادی
3- حداکثر افت ولتاژ مجاز
4- تحمل جریان اتصال کوتاه
5- تنش های الکترومکانیکی ناشی از اتصال کوتاه
6- تحمل فشار مکانیکی
7- شرایط نصب (نحوه نصب)
8- شرایط محیطی (دما،رطوبت و ..)
ولتاژ نامی ولتاژ نامی هادی بایستی متناسب با سیستمی که در آن مورد استفاده قرار میگیرد باشد. این ولتاژ در سیستم های فشار ضعیف (LV) و فشار متوسط (MV ) می باشد.
 

انواع کابل و روش کابل کشی

 
1- در مدار های نهایی مانند روشنایی، پریز، موتور و غیره نباید ضریب همزمانی اعمال شود. این گونه مدار ها با بار کامل در نظر گرفته می شوند.
2- در انتخاب سطح مقطع هادی خنثی در مدار های سه فاز باید دقت شود و در صورت لزوم سطح مقطع این هادی برابرهادی های فاز انتخاب شود.
3-به علل مختلف مانند ظرایب قدرت مختلف بارهای یک فاز وصل شده، عدم امکان متعادل کردن بارها بین فاز ها وبه خصوص وجود جریانهای هارمونیک در مدار های تغذیه کننده لامپ های گازی مانند فلورسنت، ممکن است در بعضی موارد جریان در هادی خنثی هادی فاز و یا حتی از آن بیشتر نیز باشد.
4-سیم های استفاده شده در سیم کشی ها باید تا مقطع 10 میلی متر مربع از نوع تک مفتولی با عایق بندی PVC باشد و از این مقطع به بالا سیم ها می تواند چند مفتولی باشد. جنس هادی سیم ها از مس خواهد بود . استفاده از سیم های افشان در مواردی که انجام بعضی از قسمت های سیم کشی به طور استثنایی مشکل باشد مجاز خواهد بود.
5- هادی های مربوط به یک مدار باید کلا در داخل یک لوله یا مجرا یا کانال سیم کشی کشیده شود.
6- پیچیدن سیم ها به دور هم برای ایجاد اتصال الکتریکی و عایق بندی محل اتصال با نوار چسب الکتریکی ممنوع است.
7- از سیم ها و کابل های مخصوص زیر گچی فقط در مواردی می توان استفاده کرد که طول انشعاب از محل سیم کشی ثابت تا مصرف کننده نظیر چراغ بیش از 1/5 متر نباشد.در سایر موارد استفاده از این نوع سیم کشی ها و کابل کشی ها در تاسیسات اکیدا ممنوع است.
8- مدار هایی که در زیر کف قرار می گیرند باید با استفاده از لوله های فولادی یا پلاستیکی صلب اجرا شوند.
9- اگر در طول مدار تغییر سطح مقطع داده شود یا انشعابی با سطح مقطع کوچکتر از آن گرفته شود، در نقطه تغییر سطح مقطع یا انشعاب باید به وسیله حفاظتی مناسب با مقطع کوچکتر پیش بینی شود مگر آنکه حداکثر طول مدار یا انشعاب با مقطع کوچکتر از 3 متر باشد. و یا وسیله حفاظتی در شروع مدار اصلی مناسب مدار یا انشعاب با مقطع کوچکتر باشد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان خانه هوشمند