آینده خانه هوشمند
یکی از سوال‌هایی که دیدن شتاب رشد تکنولوژی و تماشای فیلم‌ها و سریال های علمی تخیلی بوجود می‌آورد این است که آینده خانه هوشمند چگونه خواهد بود؟ هوشمندسازی تا کجا با خانه‌ها و زندگی روزمره ما آمیخته خواهد شد؟
در این مقاله قصد داریم نگاهی بیاندازیم به جایگاه و کاربرد فعلی خانه هوشمند در جهان و آنچه که در آینده به عنوان خانه هوشمند شناخته خواهد شد.

جایگاه امروز خانه هوشمند در جهان و در ایران

میتوان گفت امروزه آنچه که افراد با دیدن فیلم‌ها و انیمیشن های سینمایی از هوشمند سازی خانه انتظار دارند با چیزی که در واقعیت وجود دارد متفاوت است. امروزه خانه هوشمند نمی‌تواند برای شما غذا درست کند، لباس های شما را بشوید و اتو بکشد، اما میتواند کنترل و انجام اتوماتیک یا غیرحضوری برخی کارهایی که تا پیش از این بدون دخالت فیزیکی و مستقیم شما ممکن نبود را ممکن کند. مثل روشن کردن یک چراغ یا خاموش کردن سیستم گرمایش
در مقاله خانه هوشمند به طور کامل به قابلیت ها و مزیت های روز این تکنولوژی پرداخته ایم. قابلیت هایی که با وجود محدود بودن به روشنایی، امنیت، سرمایش و گرمایش هنوز هم آنقدر زندگی را راحت تر و مصرف انرژی را کم تر می کند که در سراسر دنیا طرفداران زیادی پیدا کرده به طوریکه تبدیل به یکی از فاکتورهای جدی در تصمیم گیری برای خرید یک خانه شده است.
در ایران؟ هنوز این تکنولوژی در میان عموم مردم شناخته شده نیست و درصد کمی از ساختمان‌هایی که در حال ساخت هستند بر مبنا و بستر یک خانه هوشمند ساخته می شوند. اما این تعداد روز به روز نسبت به گذشته در حال افزایش است و گمان می‌رود به زودی از طرف قانون ساختمان های جدید ملزم به پیاده سازی این تکنولوژی شوند.

گام بعدی در آینده خانه هوشمند چیست؟

آدم‌ها و شرکت های زیادی در سراسر دنیا هستند که تلاش میکنند رویای انسان ها را به حقیقت تبدیل کنند. مثل کاری که برادران رایت درباره رویای پرواز بشر انجام دادند. پس برای اینکه بدانید گام بعدی آینده خانه هوشمند چیست کافی است چشمان خود را ببندید و تصور کنید.
تصور کنید که در آینده در خانه هوشمند خود از خواب بیدار میشوید، خانه شما به طور خودکار تشخیص میدهد که شما از خواب بیدار شده اید وصبحانه از قبل برنامه ریزی شده را آماده میکند. حرارت آب را به یک درجه مناسب برای حمام میرساند و شما بعد از صرف صبحانه به حمام میروید. سپس آینه هوشمند لباس مناسب آن روز را باتوجه به برنامه کاریتان به شما پیشنهاد می دهد.
هنگامی که لباس پوشیدید قهوه شما آماده نوشیدن است. یخچال هوشمند تشخیص میدهد که برخی از کالاها تمام شده اند و به سوپرمارکت آنلاین سفارش خرید می دهد. خانه هنگام خروج، به صورت خودکار درب ها را قفل، سنسور های حرکتی را فعال و چراغ ها را خاموش میکند.
در طول روز زمانی که در خانه نیستید غذای حیوانات خانگی به آنها داده می شود و گیاهان آبیاری می شوند. حتی در صورت نیاز خانه از یک شرکت آنلاین درخواست نیرو برای نظافت خانه یا کوتاه کردن چمن های می کند. هنگام ترک کار، آشپزخانه هوشمند شام شمارا سفارش می دهد و وقتی که به خانه میرسید همه چیز آماده است.

7 تکنولوژی برای آینده خانه هوشمند

تمام این اختراعات برای آسایش انسان است. و این پیشرفت تا آسایش و آرامش صد در صد انسان ادامه خواهد داشت. پیش بینی میشود که در آینده تمام تجهیزات بشری مانند ماشین ها، خانه و غیره به صورت برنامه ریزی شده، خودکار و هوشمند کار میکنند. ماشین ها بدون نیاز به راننده حرکت میکنند فقط کافیست مقصد را به آنها بگویید. در دنیای فردا دیگر نیازی نیست که حتی خم شوید و بند کفش هایتان را ببندید. هر روز که می‌گذرد بشریت پیشرفت های بسیار بزرگی در زمینه های تکنولوژِی میکند.

آینده جاروبرقی های هوشمند

جاروبرقی های رباتیک تلفیق شده با هوش مصنوعی

ربات های جاروبرقی در گذر زمان پیشرفت بسیاری کرده اند اما این پیشرفت باز هم ادامه دارد. این جارو برقی میتواند دیوار ها و اشیا را تشخیص دهد. شما میتوانید به او بگویید که کدام اتاق را نظافت کند، و از طریق برنامه قابلیت اتصال به گوشی را دارد.
لامپ های هوشمند

لامپ هوشمند،عجیب اما واقعی

لامپ ها نیز هوشمند میشوند. شرکت جنرال الکتریک در حال تولید لامپ های هوشمندی است که به شما امکان میدهد روشنایی خانه خود را از طریق تلفن هوشمند یا سایر دستگاه های خانگی هوشمند کنترل کنید. این لامپ ها برای هر موقعیتی میزان نور و طیف رنگی متفاوتی را ارائه میدهد و میزان نور به صورت خودکار در شب و روز متفاوت میشود. این لامپ ها قابلیت اتصال به دستیار صوتی را نیز دارد.

هدف بزرگ، آسایش بشریت

امروزه پیشرفت بسیار زیادی در صنعت هوشمند سازی اتفاق افتاده است. برای آینده خانه هوشمند، پیش بینی میشود در سال های نه چندان دور تمام تجهیزات خانه از طریق یادگیری ماشین، با شناختن عادت ها و ویژگی های رفتاری ساکنین خانه، به صورت خودکار وظایف خود را انجام دهند. حتی برخی از دانشمندان این احتمال را میدهند که هوش مصنوعی در آینده زندگی بشریت را مورد تهدید قرار دهد از این رو حتی رشته های دانشگاهی برای تضمین امنیت انسان در برابر این تکنولوژی نوین بوجود آمده است.
از زمان درست کردن آتش و اختراع چرخ، انسان همیشه به دنبال پیشرفت و تکامل بوده تا زندگی را برای خود راحت تر کند. بعد از تکامل بشریت و کشف الکتریسیته هر روز وسایل متنوعی ساخته میشوند که از برق تغذیه میکنند. بعد از اختراع کامپیوتر و پیشرفت آن دانشمندان با ادغام این دو با هم بسیاری از کارهای دشوار انسان را آسان کردند.
امروزه محققان رشته کامپیوتر در صدد ساخت هوش مصنوعی برامده اند. هوش مصنوعی در آینده قادر خواهند بود تا نود درصد از کارهای انسان را انجام دهند. سیستم خانه هوشمند یکی زیر شاخه های هوش مصنوعی است. تمام شرکت ها سعی در پیشرفت هایی در این زمینه ها را دارند . تکنولوژی هایی همچون گوشی های هوشمند،خانه های هوشمند، دستیار صوتی هوشمند و تجهیزات صنعتی هوشمند، زندگی را برای انسان ها آسان کرده اند. شرکت های بزرگ نیز سعی به پیشرفت و رقابت برای پیشرفت در این زمینه ها دارند. این شرکت ها هر روز یک گام به سمت هوشمند تر شدن بر برمیدارند.
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان خانه هوشمند