Smart Home Benefits for the Elderly and Disabled
 
از مزایای خانه هوشمند برای مراقبت از سالمندان و معلولین در خانه می‌توان به حفاظت از آنها در هنگام نبود اعضا در خانه به وسیله برخی تجهیزات اشاره کرد.
سالمندان و یا ناتوانان جسمی در زندگی روزمره خود نیاز به پرستاری و مراقبت دارند. آنها گاهی برای انجام امور روزمره خود دچار مشکل می‌شوند مثلا سالمندانی که از بیماری آلزایمر رنج می برند یا افراد دارای معلولیت حرکتی.این مشکلات تاثیر زیادی در روحیه و امید به زندگی این افراد دارد بعلاوه باعث ایجاد خلل در کارهای روزمره اعضا خانواده خواهد شد.
امروزه با پیشرفت تکنولوژِی بویژه فناوری خانه هوشمند بسیاری از نیاز های معلولین و سالمندان به راحتی قابل حل است. با استفاده از این فناوری ها در خانه دیگر نگران عزیزان خود نخواهید بود و بدون اینکه دائما در کنار آنها باشید میتوانید بر سلامت آنها نظارت کنید، ودر عین حال به فعالیت های خودتان نیز مشغول باشید.
سالمندانی که دچار آلزایمرو یا مشکلات جسمی هستند ممکن است نسبت به باز و یا بسته بودن درب، روشن یا خاموش بودن اجاق گاز و یا هر چیز دیگر نتوانند واکنش مناسب نشان دهند. بنابراین فناوری خانه هوشمند میتواند کمک شایانی به روند زندگی و کارهای روزمره معلولین و سالمندان کند و همچنین باعث صرفه جویی در زمان و هزینه های زندگی شود.

 

تجهیزات هوشمند برای نظارت و مراقبت از سالمندان و معلولین در خانه هوشمند

 
سنسورهای محیطی : یکی از ابزارهای فناوری خانه هوشمند برای افراد سالمند یا معلول استفاده از سنسورهای محیطی است. این سنسورها تجهیزاتی برای کمک به سالمندان در خانه هستند. این سنسورها در اطراف خانه قرار گرفته اند و می توانند، آتش ، نشت گاز های سمی ، نشت آب و تغییر دمای محیط و غیره را تشخیص دهند. و در صورت بروز هریک از این اتفاقات، در صورت لزوم به اورژانس یا پلیس و یا از طریق تلفن همراه به شما در هر نقطه ای که باشید هشدار دهد که به راحتی میتوانید نظارت ، کنترل و عملکرد دقیقی داشته باشید.
نظارت تصویری و صوتی : نظارت تصویری جنبه دیگری از فناوری خانه هوشمند است که می تواند به نفع افراد مسن یا معلول باشد. از طریق مانیتور ویدیویی و صوتی ، یا از طریق رایانه یا تلفن هوشمند شما می توانید ، فرد سالمند یا معلول خود را در خانه نظارت کنید. این نوع نظارت بصری باعث کاهش استرس و ایجاد امنیت خاطر برای خانواده یا مراقبان فرد معلول یا سالمند می شود.
دستگاه های تلفن همراه : نظارت بر خانه و افراد سالمند ومعلول در خانه به آسانی از طریق تلفن همراه انجام میشود. سنسورهای مورد استفاده در خانه های هوشمند ، هنگامی که با دستگاه های تلفن همراه هماهنگ می شوند ، می توانند کارهایی مانند خاموش و روشن کردن چراغ ، تلویزیون ، باز و بست کردن درب ، تغییر دمای محیط ،و کنترل اجزای خانه را داشته باشند. این فناوری نه تنها برای افراد سالمند و معلول بلکه برای همه مناسب است و در صرفه جویی زمان و کاهش هزینه های مصرفی تاثیر چشمگیری خواهد داشت.
حسگرهای بدن : سنسورهای پوشیده شده یا متصل به شخص تحت نظرهستند که می توانند اطلاعاتی راجع به حرکات غیرمعمول یا هشدار به پرسنل اورژانس در مواقع اضطراری ارائه دهند.
 

کنترل خانه هوشمند توسط افراد سالمند یا معلول در خانه

 
خانه هوشمند محیطی امن و آرام برای افراد سالمند و معلولان می باشد به طوری که آنها را از انجام بسیاری از کارها یی که مانع آسایش آنهاست باز می دارد و به آنها کمک می کند به آسانی خانه هوشمند را کنترل کنند! افراد سالمند یا معلولین میتوانند به آسانی از هوای مطلوب و دلخواه خود بهره مند شوند و یا چراغ ها و هر نوع اجزا و وسیله ای در خانه هوشمند را خاموش و روشن کنند و یا درب را باز بست نمایند و اوقات آرامی را بدون اینکه بخواهند حرکتی کنند به وسیله یک لمس ساده از طریق یک تلفن همراه هوشمند یا پنل لمسی و یا با یک فرمان صوتی سپری کنند. به این ترتیب اعتماد به نفس آنها حفظ می شود و خیال اعضا خانواده بابت عزیزانشان آسوده خواهد بود.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان خانه هوشمند